Światowy rekord – 47 kilogramowy dorsz
na bazie wędkarskiej Soroya Havfiskesenter

Мировой рекорд - Треска 47 кг на базе Soroya Havfiskesenter Михаэл Эйзел (Michael Eisele)1

Niemiec Michael Eisele i jego Światowy Rekord – Dorsz 47,02 kg. Wyspa Soroya, Norwegia, baza wędkarska Sørøya Havfiskesenter, 28 kwietnia 2013 roku

Мировой рекорд - Треска 47 кг на базе Soroya Havfiskesenter Михаэл Эйзел (Michael Eisele) 2

Michael Eisele i przewodnik Darius Ignatavičius z dorszem ważącym 47,02 kg – nowy Rekord Świata. Wyspa Soroya, Norwegia, baza wędkarska Sørøya Havfiskesenter, 28 kwietnia 2013 roku.

28 kwietnia 2013 roku Niemiec Michael Eisele złowił dorsza o wadze 47,02 kg i długości 1,61 m! Dorsza wyłowiono w Breivikfjorden, na zachodnim wybrzeżu wyspy Soroya (Południowa) w Norwegii. 


Rybę złowiono na głębokości 19 metrów.


Poprzedni europejski rekord w sportowym połowie dorszy to 41,72 kg. Rekord ten także został ustanowiony na wyspie Soroya. W Morskim Ośrodku Naukowo-Badawczym na Soroya mówią, że jest to jedna z wielu dużych ryb, które złowiono w ciągu sezonu wędkarskiego. W bieżącym roku złowiono 33 dorsze o wadze powyżej 30 kilogramów.


Wieczorem na nabrzeżu Centrum Rybołówstwa Finnmark znajdującym się na wyspie Soroya w Morzu Norweskim było tłumnie – czekano na powrót łodzi, którą rano na ryby wybrał się wraz z przewodnikiem wędkarz z Niemiec Michael Eisele: załoga zawiadomiła pracowników Centrum, że będzie potrzebna certyfikowana waga do ustanowienia dokładnej masy rekordowego połowu.


Gdy łódź przybiła do brzegu, po rozpromienionej twarzy Michaela łatwo było odgadnąć, że stało się coś niezwykłego. A potwierdzeniem był ogromny dorsz nie mieszczący się w standardowej skrzyni na ryby i leżący w nosowej części łodzi.


Do przeniesienia trofeum na brzeg najlepiej nadawałyby się nosze, jednakże ogromna ryba wzięta troskliwie na ręce przez kilku wędkarzy w towarzystwie licznej eskorty została przeprowadzona do zakładu przetwórstwa rybnego w Breivikbotn, posiadającym certyfikowaną wagę dla dużych połowów.


Tym razem, według słów przewodnika Dariusa Ignatavičiusa, nadzieje, że trofeum Michaela Eisela pobije ubiegłoroczny rekord dużego dorsza złowionego w pobliżu wyspy, sprawdziły się: gdy na wadze ukazała się liczba 47,02 kg, triumfował nie tylko wędkarz, ale też przedstawiciele norweskiej społeczności. Przecież fakt złowienia rekordowej ryby za pomocą nie profesjonalnego sprzętu wędkarskiego ostateczne utrwali dla wyspy tytuł stolicy największych dorszy, co z kolei oznacza nowy etap w turystyce wędkarskiej. W akwenie ujścia głębokowodnego Altafjorden, do którego przylega wyspa Soroya, złowienie dwudziestokilogramowego dorsza uważa się za codzienność.


Do późnej nocy w obecności licznych świadków, zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, załatwiano formalności na zgłoszenie do IGFA na nowy rekord. Pretendent do światowego rekordu – ogromny dorsz został złowiony na pojedynczą przynętę – ciemno srebrną silikonową rybkę. Poprzedni rekord został ustanowiony w wodach Nowej Funlandii w 1969 roku – wówczas za pomocą nie przemysłowego sprzętu rybackiego złowiono dorsza o wadze 44,79 kg. Rekord ten utrzymywał się w ciągu ponad pół wieku, obecne istnieje nadzieja, że za światowy rekord uznane zostanie trofeum niemieckiego wędkarza.

Мировой рекорд - Треска 47 кг на базе Soroya Havfiskesenter 3

Rekord Świata - Dorsz 47,02 kg, 1,61 m. Obecnie wystawiony na bazie wędkarskiej Sørøya Havfiskesenter, Wyspa Soroya, Norwegia, 17 lipca 2017 roku.

Мировой рекорд - Треска 47 кг на базе Soroya Havfiskesenter 4

Gigantyczny dorsz złowiony na haczyk z przynętą – silikonową rybką. Wyspa Soroya, Norwegia, baza wędkarska Sørøya Havfiskesenter, 28 kwietnia 2013 roku.

Wszystko dla idealnego wypoczynku...

Aby Twoje wędkowanie na morzu w Norwegii przeszło wszelkie oczekiwania: byś złowił prawdziwie dużą rybę, zobaczył niepowtarzalną przyrodę Norwegii i poczuł, że jesteś w niezwykle gościnnym kraju.

Soroya Havfiskesenter